Spacer po Węglowej – 28.05.2013

Jakie zagadki kryje teren powojskowy przy ul. Węglowej w Białymstoku? Co działo się tam w czasie zimnej wojny? W jaki sposób wojsko zareagowało na katastrofę pociągu z chlorem w 1989 r.? Co można tam stworzyć teraz, kiedy teren jest własnością gminy? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy spaceru historycznego po Węglowej, który odbędzie się we wtorek 28 maja 2013 r. o godz. 16:30 na terenie dawnej jednostki wojskowej – obok ul. Wasilkowskiej i ul. Poleskiej.

Powojskowy kompleks przy ul. Węglowej to teren nieco zapomniany i szerzej nieznany, posiadający jednak ogromny potencjał. Znajduje się tam kilkanaście magazynów, część wybudowana jeszcze w okresie międzywojennym. Do 2005 r. służyły Wojsku Polskiemu, dzisiaj są w części opustoszałe, a niektóre z nich wynajmują przedsiębiorcy i organizacje społeczne. A przecież cały teren to ponad 9 hektarów, na których znajdują się budynki o powierzchni ponad 23 tysięcy metrów kwadratowych. Można by w nich jednocześnie pomieścić 10 hipermarketów! Jednak ważne pytanie brzmi: czy właśnie tego oczekują dziś białostoczanie?

We wtorek 28 maja 2013 r. Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie zaprasza wszystkich mieszkańców Białegostoku do udziału w spacerze po terenie przy ul. Węglowej. Zbiórka o 16:30 przy bramie wjazdowej od ul. Węglowej – pod dawną wartownią (punkt jest zaznaczony na mapie poniżej). Przy każdym z budynków przewidziany jest postój i krótki komentarz dotyczący architektury i sposobu wykorzystania obiektu. Trasa będzie wiodła po całym terenie, z uwzględnieniem bocznicy kolejowej i budynków najrzadziej odwiedzanych.

Mapa spaceru po Węglowej (kliknij aby zobaczyć większy obraz w nowym oknie)
Mapa spaceru po Węglowej 28.05.2013

Spacer potrwa około pół godziny. Każdy, kto przyjdzie na Węglową, będzie mógł poznać historię terenu, dowiedzieć się kto dzisiaj korzysta z magazynów i w jakim stanie są międzywojenne budowle. Uczestników oprowadzi białostocki architekt Sławomir Mojsiuszko oraz członkowie Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie.

Następnie w Magazynie nr 10 (Transgraniczne Centrum Kultury) rozpocznie się spotkanie w ramach projektu „Węglowa – Społeczna Koncepcja”. Będzie ono dotyczyło przyszłości terenu przy ul. Węglowej oraz pomysłów mieszkańców na zagospodarowanie kompleksu. Na spotkaniu będzie można opowiedzieć o swoich pomysłach i wspólnie na nowo zaprojektować teren.